2019-01-14

Palenie od góry!

Cech Zdunów Polskich poleca metodę palenia "od góry".

Zduni zrzeszeni w Cechu Zdunów Polskich budują urządzenia ogniowe do palenia drewnem i węglem. Są to piece ceramiczne, kominki, kominki z płaszczem wodnym, kotły zasypowe do CO, trzony kuchenne, trzony kuchenne z wężownicami wodnymi itp. Od dłuższego czasu upowszechniamy i rekomendujemy sposób palenia "od góry". Zwyczaj ten przejęliśmy od kolegów z Niemiec i Austrii, gdzie sposób palenia od góry był znany, przebadany i stosowany dużo wcześniej.

Palenie od góry to głównie metoda na czyste, bezdymne spalanie opału. Pozwala też zaoszczędzić sporo paliwa, gdyż substancje będące produktem jego gazowania spalają się w całości. Dym to nie spalona część opału, czyli nie wykorzystana energia. Opał podpalony od góry, pali się zawsze płomieniem dopasowanym do ilości gazowanego i spalanego materiału. Im większy ogień, tym większą część opału trawi. Jest to też metoda rekomendowana jako bezpieczna.

Podpalając węgiel lub drewno metodą od dołu, doprowadzamy do sytuacji gdzie niewielki płomień ogarnia dużo większą porcję opału - nieadekwatną do wielkości płomienia i jego temperatury. Opał ten zalega na drodze od płomienia do komina. Z tego powodu palenie od dołu może być przyczyną wybuchów w kotłach i innych paleniskach. Zbyt mały ogień pod opałem, może doprowadzić do jego zaduszenia, gdyż gazowanie materiału palnego trwa nadal. Jego spalenie wówczas może nastąpić w sposób gwałtowny - wybuchając.

Gazy powstałe podczas palenia od góry, palą się mając cały czas otwartą drogę ewakuacji dymu lub spalin. Nie stwierdzono aby technika palenia od góry powodowała wybuchy urządzeń grzewczych.

2021-10-30

Ponowne konsultacje społeczne do projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego

drewno
Do 2 listopada trwają ponowne konsultacje społeczne do projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniającej obowiązującą „uchwałę antysmogową”.

2021-10-04

Apel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia ,,Kominki i Piece"

apel

Ogólnopolskie Stowarzyszenie ,,Kominki i Piece" apeluje o wstrzymanie się z wypełnianiem formularza ewidencyjnego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do czasu jego korekty przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

2021-09-15

Projekt ,,reSTART zmiany, które budują''

restart

Projekt jest przeznaczony dla osób, które zakończyły działalność gospodarczą i ponownie ją rozpoczęły. Projekt jest dofinansowany z Funduszy Europejskich i dla uczestników całkowicie bezpłatny.