Aktualnosci

2019-07-15

Festiwal Zduństwa w zdunowskiej kaflarni!

Cech Zdunów Polskich wraz z ZOK w Zdunach zaprasza do uczestnictwa w festiwalu Pogranicze Kultur 2019. W ramach wydarzenia odbędzie się w dniach 26 - 27 lipca II Festiwal Zduństwa, podczas którego Cech Zdunów Polskich przeprowadzi warsztaty z budowy pieca metodą tradycyjną oraz zbuduje szklany piec, który zostanie odpalony o zmroku.

Rozpoczyna się on dwutygodniowym X Plenerem Ceramicznym, na którego uczestnicy zjeżdżają od dziś. Oficjalne powitanie artystów - rzeźbiarzy nastąpi w środę, 17 lipca o godz. 16:00 w Kawiarni Retro, mieszczącej się w zdunowskim ratuszu.


W ramach X Pleneru zorganizowany zostanie wernisaż wystawy prac ceramicznych wieloletniego Komisarza Pleneru, pana Włodzimierza Ćwira. Wernisaż będzie miał miejsce 21 lipca, w niedzielę o godz. 18:00. Wystawę w Galerii Ratuszowej, będzie można w kolejnych dniach odwiedzać w godzinach pracy Zdunowskiego Ośrodka Kultury (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00). Po uroczystym wernisażu, wszyscy przybyli goście zaproszeni zostaną na poczęstunek do Kawiarni Retro w Ratuszu.


Z kolei 26 i 27 lipca w Starej Kaflarni przy ul. Łacnowej 37, zdunowie należący do Cechu Zdunów Polskich, szkolić się będą w budowie pieca ze szkła oraz pieca kaflowego tradycyjną metodą zduńską. Dla publiczności otwarte będą pokazy w obu dniach od godz. 16:00. Niezwykle atrakcyjnym zapowiada się odpalenie pieca ze szkła, który zbudowany będzie z około 2 tysięcy butelek po winie. Widowisko zapowiedziano w okolicach godziny 21:00 w sobotę, 26 lipca.


27 lipca to dzień finału Pogranicza Kultur 2019. Wzdłuż ul. Łacnowej w Zdunach rozstawione zostaną namioty dla wystawców Kiermaszu Rękodzielniczego oraz drewniane domki dla Kół Gospodyń Wiejskich, biorących udział w Kulinariach Powiatowych. Przeprowadzony zostanie konkurs na najsmaczniejszy wypiek w Festiwalu Sernika, nad którym patronat honorowy objął Starosta Krotoszyński, a samorząd powiatu krotoszyńskiego dofinansował jego organizację.


Kiermasz Rękodzielniczy i Kulinaria Powiatowe rozpoczną się od godz. 15:00. W ramach Kiermaszu dzieci i młodzież będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych: stolarskich, rzeźbienia w drewnie oraz garncarskich.


W czasie trwania finału Pogranicza otwarte dla zwiedzających będą pomieszczenia wystawowe Starej Kaflarni, w których zaprezentowane zostaną dzieła stworzone na tegorocznym Plenerze i nagrodzone w konkursie rzeźbiarskim "Zduny, miasto pogranicza...", organizowanym w ramach Pleneru. W Kaflarni będzie można ponadto "podejrzeć" tajniki pracy ceramików przy odbywających się wypałach w piecach plenerowych oraz samemu spróbować sił w rzeźbieniu w glinie podczas Integracyjnych Warsztatów Ceramicznych na dziedzińcu Kaflarni.


Wyniki konkursu rzeźbiarskiego oraz kulinarnego ogłoszone zostaną na scenie plenerowej. Program artystyczny na scenie otworzy występ zespołu Folklor Błonie, tworzonego przez grupę uczniów szkoły podstawowej na krotoszyńskich Błoniach. Następnie wystąpią Stanisław Szelągowski i Dorota Marszałek w duecie "Próba Czasu". Kabaretowy akcent programowi nadadzą "Ale babki" z Rozdrażewa. Pokaz tańca dadzą Krotoszanie.


Ostatnimi punktami na scenie plenerowej finału Pogranicza Kultur 2019 będzie żywiołowy koncert Góralskiej Hory ze Szczyrku, a całość zwieńczy występ znanego i lubianego KABARETU ZACHODNIEGO.

Aktualności

2019-10-08

Zgłoś swoją realizację do nagrody Płomień Roku 2019

2019-07-15

Festiwal Zduństwa w zdunowskiej kaflarni!

Cech Zdunów Polskich wraz z ZOK w Zdunach zaprasza do uczestnictwa w festiwalu Pogranicze Kultur 2019. W ramach wydarzenia odbędzie się w dniach 26 - 27 lipca II Festiwal Zduństwa, podczas którego Cech Zdunów Polskich przeprowadzi warsztaty z budowy pieca metodą tradycyjną oraz zbuduje szklany piec, który zostanie odpalony o zmroku.

2019-07-13

Niepotarzalny happening w Zdunach!

Cech Zdunów Polskich zaprasza wszystkich którzy pragną przeżyć niesamowite widowisko. Widzimy się w 26 lipca 2019 na terenie zdunowskiej kaflarni, ul. Łacnowa 37.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE