UWAGA

IMGW-PIB OSTRZEGA!!

Intensywne opady deszczu/ 2

 od godz. 06:00 dnia 12.09.2024 do godz. 06:00 dnia 14.09.2024

   Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma
opadów dla okresu od godz. 06.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie do 40 mm,

od godz.07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie do 40 mm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

 

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Relacje z wydarzeń

Dr inż. Artur Jędrzak z Ambasadorem USA w Polsce

Kolejne wielkie osiągnięcie!

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Artur Jędrzak z Konarzewa, którego gościliśmy w ramach cyklu „Młodzi, zdolni i… ze Zdun” otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem Pan Artur został niedawno nagrodzony przez amerykańską fundację kościuszkowskiej za współpracę i realizację badań naukowych wraz z zespołem na The Massachusetts Institute of Technology, MIT, Boston (najlepsza uczelnia na świecie nr 1 wg. rankingu wszystkich uiwersytetów; https://www.topuniversities.com/world-university-rankings).

To zaszczytne wyróżnienie zostało mu wręczone przez Ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego w Warszawie, dn. 24 maja br. 

Badania, które Pan Artur podejmuje wraz z naukowcami z MIT dotyczą opracowania samodzielnych urządzeń nanoelektronicznych wielkości subkomórkowych do neuromodulacji opartej na biologicznym sprzężeniu zwrotnym w zamkniętej pętli, które mogą mieć zastosowanie w leczeniu różnych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Aby to umożliwić, należy opracować biologicznie aktywny materiał bioczujnikowy, który będzie mógł zmieniać swoją impedancję w zależności od biologicznie istotnych zdarzeń, takich jak zmiana pH, zwiększone stężenie jonów itp. i integrować go z urządzeniami nanoelektronicznymi o rozmiarach subkomórkowych, dzięki czemu neurony można modulować bezprzewodowo tylko w określonych, wstępnie zaprogramowanych warunkach, takich jak nadmierna pobudliwość neuronów. Urządzenia te będą zgodne z technologią CMOS, wysoce elastyczne i biokompatybilne, co zapewni ich przystępną cenę i możliwość tworzenia skomplikowanych połączeń biologicznych z neuronami.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć Pana Artura Jędrzaka w bibliotece. Z wielkim zaangażowaniem opowiedział o chemii, która jest Jego wielką pasją!

Serdecznie gratulujemy osiągnięć i trzymamy kciuki za kolejne.

arch.,fot. dr inż.  A. Jędrzak